14.04.2015. publiski izskanējusi maldīga informācija par vairāku pedagogu atbrīvošanu no darba sodāmības dēļ. Izglītības kvalitātes valsts dienests (turpmāk – kvalitātes dienests) uzsver, ka šajā gadījumā ir runa par pedagogiem, kuri pagātnē izdarījuši smagus vai sevišķi smagus noziegumus (tajā skaitā pieļaujot vardarbību). Šādām personām saskaņā ar Izglītības likumu un Bērnu tiesību aizsardzības likumu strādāt par pedagogu ir aizliegts. Turklāt šis aizliegums pastāv neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas. Kvalitātes dienests arī atgādina, ka lemšana par nozieguma smagumu ir vienīgi tiesas instanču, nevis valsts institūciju, darba devēju vai plašsaziņas līdzekļu kompetencē.

Kvalitātes dienests jau šī gada sākumā informēja, ka 05.07.2012. tika grozīts Izglītības likums, sniedzot iespēju saņemt atļauju strādāt par pedagogu personām, kas pagātnē izdarījušas tīšus kriminālpārkāpumus vai mazāk smagus noziegumus. Tādēļ 2015.gada janvārī, pildot Ministru kabineta 15.04.2014. noteikumus Nr. 195 „Kārtība, kādā tiek izvērtēts, vai, kas bijusi sodīta par tīšu kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziegumu, nekaitēs izglītojamo interesēm”, kvalitātes dienesta izveidotā Iepriekš sodīto personu izvērtēšanas komisija, kuras sastāvā ir arī tiesībsargājošo institūciju pārstāvji, sāka izvērtēt personu iesniegumus, lai lemtu, vai atļauja strādāt par pedagogu personām, kas sodītas par tīšu kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziegumu, nekaitēs izglītojamo interesēm. Izvērtēšanas gaitā komisija vispusīgi iepazīstas ar iesniegtajiem dokumentiem, uzklausa pašu personu un sniedz atzinumu, uz kura pamata kvalitātes dienests pieņem lēmumu atļaut vai atteikt atļauju strādāt par pedagogu.

Lemjot par atļaujas izsniegšanu, komisija un kvalitātes dienests ņem vērā pārkāpumu raksturu un personas attieksmi pret to, personas darbību pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas, iespējamo risku izglītojamo drošībai, intelektuālajai un fiziskajai attīstībai, iespējamu jauna nozieguma izdarīšanas risku. Tomēr vēlreiz jāuzsver, ka šāda vērtēšana netiek veikta attiecībā uz personām, kuras izdarījušas smagus vai sevišķi smagus noziegumus, jo ne komisijai, ne kvalitātes dienestam šādas tiesības nav piešķirtas.

Sākot iepriekš sodīto personu iesniegumu izskatīšanu, kvalitātes dienests konstatēja, ka saņemti iesniegumi no 17 personām, kas pagātnē izdarījušas smagus vai īpaši smagus noziegumus, tomēr, pretēji likumos noteiktajam, šobrīd strādā izglītības iestādēs. Lai pildītu savu uzdevumu nodrošināt tiesiskumu izglītības jomā, kvalitātes dienests vērsās pie skolu direktoriem, atgādinot par pienākumu ievērot likumus un rūpēties, lai netiktu nodarīts kaitējums bērniem. Arī Darba likuma 115. pantā noteikts, ka darba devējam nekavējoties jāizbeidz darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, ja darbinieka nodarbināšana atbilstoši likumam ir aizliegta.

Kvalitātes dienests vēlreiz aicina sabiedrību, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus un izglītības darbiniekus atcerēties, ka jebkurā gadījumā primārā ir bērnu veselība, labklājība un iespēja uzturēties drošā, nekaitīgā vidē, kā arī to, ka visiem ir pienākums ievērot normatīvajos aktos noteiktās prasības un ētikas normas.

Informāciju sagatavoja:

Izglītības kvalitātes valsts dienesta

Licencēšanas un reģistru departamenta

vecākā eksperte

Jana Veinberga

67358077

prese@ikvd.gov.lv